SAFRANŞEHRİ'NDEN YAZIYORUM

KISSADAN HİSSE

“Doğru olsam ok gibi, uzağa atarlar beni 

Eğri olsam yay gibi, elde tutarlar beni…”

 fare-ve-deve

Ben Aşık Sefai ustayı ne kadar severim bir bilseniz… Daha 15 yaşındayım Kastamonu’daki konserinden gece 2’de Safranbolu’ya dönmüşüz… karanlık sokakta yürüyoruz “namert dünyadan dikçe”… o esnada bir siluet belirdi: Aşık Sefai… ne kadar sevindim öptük elini üstadın sevgimizi, saygımızı bir kez daha dillendirdik. Ezbere okuduk şiirlerini yıllarca kulaklarımızda çınladı derviş yüzlü şairin mısraları. Kelam nedir söz nedir o vakit anladık…

“Kelam bilmeyene söz bilmeyene

Desin diye dil verdiydim bir zaman

Ocak beyhudesi öz bilmeyene

Muhabbete hal verdiydim bir zaman” A. Sefai

Bir hazreti Mevlana kıssasıdır Deve ile Fare ocakta pişmeyen köze, ocakta fazla bekleyip kül olan öze isyandır sanki. Şöyledir efendim:

Vakti zamanında bir fare, bir devenin yularını eline almış ve kurula kurula yola koyulmuştur. Deve de tabiatındaki sakinlik yüzünden onunla beraber yürümeye başlamıştır. Fare de “Ben ne adammışım” diye gurura düşer, Deve de onun bu düşüncesini anlar ki içinden “Ben sana gösteririm” diye söylenir.

Gide gide bir büyük ırmak kenarına gelirler. Öyle büyük, öyle derindir ki, fare orada durur, kaskatı kesilir. Deve de: “Ey yoldaş, niye şaşırdın? Sen kılavuzsun, öncüsün. Irmağa çabucak ayak bas!” der.

Fare: “Bu su pek derin,  boğulmaktan korkuyorum”

Deve: “Bir göreyim bakalım, bu su ne kadar derinmiş” diyerek ayağını ırmağa atar. Suyun fazla derin olmadığını görüp: “Ey kör fare, diz boyuymuş, niye korktun?” der.

Fare de “Sana karınca ama bana ejderha, dizden dize fark var. Sana diz boyu ama benim boyumu yüz kat aşar.” Diye söylenir. Deve de “Öyleyse bir daha küstahlık etme, kendin gibi farelerle boy ölçüş” der. Fare “Tövbe ettim, Allah için beni bu helak edici sudan geçir. Demesiyle Deve, “Haydi, hörgücüme tırman. Seni de, senin gibi yüzlercesini de geçiririm.” Diye cevaplar.

Kıssadan hissedir, Sultan değilsen tabi olmalısın, şeyh değilsen mürid olmalısın, ticarette iş bilir değilsen yanına birini almalısın, velhasıl pişinceye dek yetkin bir kâmilin öğrencisi olmalısın…

Allah, 2015 ve sonrasında hepimize ilmi, bilgiyi, ahde vefayı, saygıyı deryalar gibi engin sevgiyi nasip eder inşallah. Yeni yılınız kutlu olsun…

Yorum yapmak ister misiniz ?

1.352 defa okundu
ANA SAYFA


Son Yazılar

Bu yazı 25 Tem 2015, tarihinde Safranbolu – Karabük Yazıları kategorisinde yayınlandı.

Bu yazıya ait etiketler

, , ,