SAFRANŞEHRİ'NDEN YAZIYORUM

Geleneksel Safranlı İncirli Yazı

Darılmaca gücenmece yok sizleri seviyor sayıyorum. Lakin yaşanan bu yemek histerisi de nedir?

Geçtiğimiz yıl ve haftalarda yapılan bazı tv gezi programlarında Safranbolu mutfağı adı altında Safranbolu geleneksel mutfağında olmayan yemekler tarif olarak verilmiş, bazı dostlarımız da haklı olarak eleştirilerini sakınmamıştır. Ancak bu olayda olduğu gibi şehrimde bazı tepkilerin dozu garibime gitmiyor da değil!

Uzmanlık alanları yemek kültürü olanları tenzih ederek soğanla sarımsağı dahi birbirine karıştıracak olan veya iki yumurtayı versek eline kır diye, anlamayıp üzerine kuluçkaya yatacak olanlar dahi yok efendim böyle tarif mi olur modunda.

Vay efendim falanca programda tarif yanlış verildi!

Yok bu yemek Safranbolu yemeği değil!

İncirli baklava mı olur?

Safranlı incik mi olur?

Yeni yaparsan olur efendim, niye olmasın! Meşhur dememelisin, geleneksel dememelisin. Sadece günümüzle geçmiş lezzetlerimizi buluşturduk demelisin o kadar.

Sürgü tenteli çarşı dükkanları oluyor ona ses yok, bireysel olarak kapattıkları sokakların kaldırımını söküp beton dolgulu Arnavut kaldırımlı yol yapıyorlar ona ses yok. Üzerine bir de güzel kahve içiyorlar, ne ala. Çarşının göbeğinde üç dükkanı birleştitip tek dükkan yapabiliyorsun ama safranlı falanfilan yemeği, cık olmaz.

Ytong malzemeyle duvar çatkıların arası dolduruluyor ona ses yok da, yemeğe attığınız tuz Safranbolu’yu bozuyorsa diyecek hiçbir sözümüz yok!

Gömme dolaplar duşakabin oluyor da incirli baklava mı günah yani! İncir yaprağı mahremi kapatmakta kullanılır bazı teoloji mitlerinde ama onun da konumuzla alakası yok.

Kiremitler orjinal değil, karakapaklar bozuldu, bindallı zaten sonradan kültürümüze transfer edildi hepsini kabul ediyoruz amma konu yemek olunca haşa!

Çatılardaki uydulara, enerji sistemlerine ses yok, varsa yoksa yemek. Tarihi bazı yapılar yıkılır yerine villa yapılır ses çıkmaz, sadece yemeğin tuzu kokuyor ne hikmetse.

Lokumum envai çeşidini yaptık, şehir bunu ekonomiye çevirdi kötü mü oldu? Var mıydı peki 10 yıl önce yabanmersinli lokum? Meşhur safranlı kolonya, sabun, parfüm yaptık kötü mü oldu? Müşterisi var mı var, gelenesel kültürde yeri var mı, yok. Bunlara karşı çıktınız mı cık. O zaman bir zahmet ufak bir tahammül.

Yazdıklarımdan dolayı beni çokça eleştirebilirsiniz de, latife bu ya deyip, hak da vererek Safranlı incirli köşe yazısı yazmış diyebilirsiniz. Saygım sonsuz muhabbetle.

Öneri: Söz uçar yazı kalır. Kültürümüze dair en ufak bilgiyi dahi makale veya kitap olarak geleceğe taşımak asli görevimiz olmalıdır. Yoksa bu tartışmalar uzar da gider.

İLGİLİSİNE, benzer bir konuyla ilgili geçmişte Müzekent Safranbolu gazetesinde yayımlanmış “Ama Hangi Safranbolu” yazısını okumak için aşağıdaki linke gidiniz:

http://www.mehmetkutukcuoglu.com/ama-hangi-safranbolu-2

 

 

Yorum yapmak ister misiniz ?

5.443 defa okundu