SAFRANŞEHRİ'NDEN YAZIYORUM

SAHİPSİZ ŞADIRVANIN ÖZGÜR GÜVERCİNİ: HÜSEYİN AVNİ CİNOZOĞLU

PicsArt_1378240116040

Safranbolu sokaklarında yanınızdan geçer dik duruşlu keskin bakışlı bir yazar. Kendinde dahi yoktur yazdığı onlarca kitap. Dağıtmıştır okuyucusuna, tarlalara fırlatılan buğday taneleri gibi. Ben de tozlu raflar, yitik hatıralar ve heyecanını kaybetmiş bir yolculuk bavulundan çıkardım eski baskı bir Cinozoğlu kitabını (1984): “Göçebe Bir Çocuğun Düşler Defteri”.

Ve Talat HALMAN karşıladı 29 yaşındaki Cinozoğlu’nu tanıtmak için… (Prof. Dr. Talât Sait Halman (d. 7 Temmuz 1931, İstanbul), Türkiye’nin ilk kültür bakanıdır, özellikle Shakespeare çevirileri ile tanınmış bir edebiyat adamıdır ve bir zamanlar Bilkent Üniversitesi İngiliz dili ve Edebiyatı Bölümü başkanıydı. Şu anda Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi dekanıdır.)

Talat Halman’dan:

“… kitabın Cinozoğlu’na çok daha güçlü değerlendirmeler ve övgüler getireceğine inanıyorum…”

“…Cinozoğlu, “taşra”da değil de İstanbul’da ya da Ankara’da oturmakta olsaydı, sanırım, sanatı çok daha geniş ilgi görür, çok daha fazla övgü kazanırdı… Umarım, Cinozoğlu –günün birinde kocakente yerleşse bile- Anadolu’nun güzelliklerinden hiç kopmaz.”

“Günümüzde Anadolu’ya –mitolojisiyle, tarihiyle, masalları ve ağıtlarıyla, doğal güzellikleri ve insan yaşantılarıyla- Cinozoğlu kadar etkin canlandırabilen pek az genç şairimiz var. Cinozoğlu, durgun güvercin huzuruyla, uçan güvercinin coşku veren güzelliğiyle yazıyor.Bizim toplumumuzda güvercinler uzak kalsalar da öksüz kalmazlar…

Daldım Dede Korkut kelamlı şairin mısraına, hatıra katarına ulaşana dek okudum, akşama beraber oturup çay içmek adına Hüseyin ağabey ile… Ben bu memlekette karar merciinde olsaydım. Yapardım evinin önüne bir Cinozoğlu kitaplığı, kaleme aldığı Anadolu tarihi, masalları ve mitolojisi ile yüklü şiirleri, dağıtsın diye Ankara havalarını…

Geçmiş Trenler Beklenecek 

fetihlerin tanığı yaralı bir asker miyim

masal iksirleri saraylarda

kalbe kilit vuran korku

coşkun deryalar ruhumda

kabilemin defterinde

tarihler tarumar olmuş

sınanıyoruz çağdaş acılarla

seraptı nilüferlerle süslenen ırmak

geçmiş trenler beklenecek

sardunyalar büyüyecek belki de

SAM_4645

Yorum yapmak ister misiniz ?

2.544 defa okundu
ANA SAYFA


Son Yazılar

Bu yazı 25 Tem 2015, tarihinde Edebiyat - Sinema kategorisinde yayınlandı.